Krátké zamyšlení nad jógou aneb co je jóga?

29.5.2020

Týden minulý mi shodou okolností přinesl několik zajímavých debat na téma CO JE JÓGA, respektive CO JE KLASICKÁ JÓGA, co naopak již jógou není, a jak nahlížet na její novodobé varianty, které jeden z mých konverzačních partnerů pojmenoval jako „pseudo podoby“ jógy. A tak nový příspěvek mého blogu je na světě.

Prosím, vězte, JÓGA JE JEN JEDNA, byť může mít mnoho podob.

Co je jóga? Žádná jednorázová záležitost

Rozhodně BY JÓGA NEMĚLA BÝT jen o jednom vybraném typu lekce/hodiny týdně, jedné oblíbené lektorce/lektorovi, vybraném jógovém studiu/centru. Neměla by být o spálených kaloriích, perfektně provedených asánach, „prosezených“ meditacích, jen o dechových technikách, či vysloveně zdravotních pohybových kompenzacích. Co je tedy jóga? JÓGA MŮŽE BÝT a VLASTNĚ JE především... přítomným BYTÍM VE VŠEM, CO BĚŽNĚ DĚLÁME, či neděláme. Neustálým procesem, jehož KAŽDIČKÝ OKAMŽIK JE PROŽITÝ VĚDOMĚ, s láskou k sobě i okolí.

Sedíte-li například nečinně a jen VNÍMÁTE TOK DECHU vaším tělem, UŽ TO JE JÓGA... Nebo, provádíte-li jakýkoliv pohyb vědomě, mimo čas sportování, ale i při jakémkoliv sportu, i to může být chápáno jako jóga. Tedy i při běhu, kdy celým svým bytím vnímáte živě dění a krajinu, která „běží“ s vámi a kolem vás, to je jóga. Stejně tak, jako i RODINNÝ ŽIVOT A S TÍM SPOJENÉ CHVILKY S DĚTMI, NEBO INTIMNÍ CHVILKY MEZI PARTNERY, MOHOU BÝT CHÁPÁNY JAKO JÓGA, DOKÁŽETE-LI JE VĚDOMĚ PROŽÍT. A v neposlední řadě je to i vědomý a ohleduplný přístup k místům, kde žijeme (vesnice, města, planeta...), přírodě (flóra, fauna...), která nás obklopuje. A je toho mnohem více, v čem můžeme nalézt jógu, budeme-li otevření sami sobě i okolí.

Jóga je vědomé prožití

Zkrátka, JÓGA NENÍ pouze o vás, o jedné lekci na podložce, O VÝKONU, či jen o meditaci, O SOUTĚŽENÍ s sebou či s „vedlejší podložkou“... JÓGA JE VĚDOMÝM PROŽITÍM každičké chvíle našich jednotlivých životů... často opakovaná jogínská mantra TADY a TEĎ to vystihuje hezky.

JÓGA JE PŘÍSTUPEM K ŽIVOTU, ZPŮSOB, JAK JEJ PROŽIJEME, JAK SI JEJ UŽIJEME, VYCHUTNÁME... životním stylem.

A tak tedy, mi milí, NESPĚCHEJTE, ať už děláte/neděláte cokoliv, NESOUTĚŽTE SE SEBOU a ANI s NIKÝM JINÝM. BUĎTE VE SMÍRU SAMI se SEBOU i s OKOLÍM. A ať už TÍHNETE K DYNAMICE či KLIDU, VĚZTE, POTŘEBA JE OBOJÍHO. Stejně, jako se střídá den s nocí, léto se zimou, tma se světlem atp., i naše tělo by ideálně mělo následovat přírodu a střídat aktivitu a klid, tedy pohyb (dynamická cvičení, asány, práci...) a odpočinek (relaxaci, meditaci, spánek...) Přesně dle tisíce léty známého principu YIN & YANG.

Různorodá nabídka lekcí jógy

I proto je nabídka lekcí jógy mého milovaného studia PIYO různorodá, v souladu s přirozeností, s přírodou. To ABY JSTE v PIYO NAŠLI, co hledáte, ale překvapivě I CO NEHLEDÁTE. Třeba právě TO vás pozitivně osloví a může ZMĚNIT VÁŠ ŽIVOT k LEPŠÍMU.

Chci chodit na jógu

Máte dotazy?

Nebo chcete vědět více? Neváhejte mě kontaktovat.

S láskou, vaše ANDREA