Otázky a odpovědi

Co je hormonální jógová terapie (HJT) a jak funguje?

Jde o čistě přírodní léčebnou metodu - sestavu složenou z jógových asán, dechových technik a antistresových cvičení. Praktikováním této sestavy dochází k masáži a stimulaci žláz s vnitřní sekrecí, a tedy k zvýšení produkce ženských hormonů, zejména estrogenů. Vybalancovaná hladina hormonů v ženském těle je klíčem ke zdravému a spokojenému životu.

Které zdravotní obtíže v souvislosti s hormonální nerovnováhou může HJT vyřešit?

Například nespavost, pokles energie, migrény, výkyvy nálad, váhové výkyvy, ztrátu libida, první příznaky poklesu ženských hormonů (nástup menopauzy), nemožnost otěhotnět, nepravidelný cyklus, bolestivou menstruaci, polycystické vaječníky, myomy, předčasnou menopauzu, hypo-funkci štítné žlázy, syndrom karpálního tunelu, suchá kůže, nadměrná tvorba vrásek, lámavost nehtů.

Od kolika let mohu začít praktikovat sestavu HJT?

Sestava je vhodná pro všechny ženy od 35-ti let jako prevence či účinný způsob řešení potíží při otěhotnění, při potížích spojených s menopauzou. Mladší ženy mohou praktikovat hormonální jógovou terapii v případě, že mají některý či více symptomů hormonální nerovnováhy. Velmi vhodná je také jako účinný prostředek proti stresu.

Jsem po přechodu, je i pro mě sestava HJT vhodná?

Samozřejmě. I dámy po přechodu chtějí být vitální a zdravé. Samotná autorka této jógové terapie, Dinah Rodrigues (v r. 2019 je jí 92 let!) je toho přímým důkazem. Její tělo je krásně pružné a duševní pohoda záviděníhodná. I v tomto vysokém věku praktikuje sestavu pravidelně a je to znát. Nechejte se inspirovat i vy a vybalancujte svou hladinu ženských hormonů, vaše tělo vám poděkuje.

Jsem po ovariohysterektomii. Má i v mém případě praktikování sestavy HJT význam?

Ano, má. Během praxe dochází ke stimulaci i dalších žláz, které produkují ženské hormony. Cvičením je tak podpoříme ještě k vyšší produkci estrogenů.

Nikdy jsem jógu necvičila, zvládnu kurz HJT?

Ano. Vše se vysvětluje, ukazuje, probíhá od úplných začátků. Každá žena také přichází s jinou výchozí kondicí, fyzickou i psychickou, a i na to hormonální jógová terapie pamatuje. Nabízí vícero možností, modifikací asán tak, aby každá účastnice kurzu zvládla vše dle svých momentálních možností.

Jak často mám praktikovat sestavu HJT aby měla efekt?

Do vyřešení vašeho problému denně, poté postačí 2-3 x týdně. Celá sestava zabere přibližně půl hodinky.

Kdy během dne je nejvhodnější sestavu HJT praktikovat?

Ideální to je po ránu, máme prázdný žaludek a tak se nám lépe bude hýbat. Také nás sestava nabije energií na celý den. Pokud to však není možné, tak kdykoliv během dne, mezi jídly.

Jak je to v období menstruace?

První dva až tři dny cyklu je vhodné praktikování sestavy vynechat, mohlo by způsobit zvýšení krvácení. V dalších dnech menstruačního cyklu se doporučuje vynechat ze sestavy inverzní asány – viparitu karásanu a setu bandhásanu.

Praktikování sestavy bylo úspěšné, jsem těhotná. Mohu pokračovat v praktikování i během těhotenství?

Ne, v tomto šťastném období ženy se to nedoporučuje zejména kvůli jedné z dechových technik „bhastrice“. Jde o intenzivní břišní dech, který by mohl ohrozit setrvání plodu v děloze. Vhodnější je praktikování speciálních sestav hatha gravid jógy.

Užívám hormonální substituční léčbu. Budu-li praktikovat sestavu HJT, mohu léčbu ukončit, léky vysadit?

Určitě to možné je, je však potřeba dodržet následující postup. Požádejte svého ošetřujícího lékaře o krevní test k zjištění hladiny hormonů před zahájením praktikování sestavy hormonální jógové terapie a cca po třech měsících znovu. Pokud výsledky krevních testů jasně prokáží zlepšení a ošetřující lékař bude souhlasit, potom je možné hormonální léčbu upravit, či zcela ukončit.

Jak si mohu ověřit, že mnou vybraná lektorka HJT je certifikovaná?

Seznam lektorek certifikovaných osobně autorkou terapie Dinah Rodrigues najdete zde. Můžete také samozřejmě požádat přímo lektorku o předložení certifikátu.

Jak se mohu na kurz přihlásit?

Přihlásit se lze zde.