O mně

Jmenuji se Andrea a jsem registrovaná lektorka jógy pod International Yoga Alliance. A jak se to přihodilo? Můj svět byl od nepaměti o dynamice, v myšlení i v pohybu. A tak když jednoho dne, to už ze mě byla maminka, došel mému tělu „dech“, neváhala jsem rozběhnout kolečko šetření. Nejprve osobního, kdy jsme se snažila logicky přijít na kloub tomu, proč je mé tělo bolavé. Snažila jsem se řešit zdravotní potíže docházením na různé pohybové aktivity s nálepkou zdravotní. Toto období trvalo celkem dlouho, ale mé potíže se nikterak nelepšily, spíše naopak.

Navíc mě mátly protichůdné, byť zcela jistě dobře míněné, rady různých lektorek. Toto mě přivedlo nejprve k samostudiu do vědecké knihovny. Z těch všech moudrých knížek ve mě zůstal jeden velký všeobecný fakt, kterým se řídím v péči o sebe sama i své klienty dodnes. Přicházíme na svět jako jedinečné exempláře. Unikátní kosterní i svalová soustava, unikátní způsob myšlení. Tudíž i péče o naše tělo i mysl by měla být jedinečná, upravená přímo pro toho kterého konkrétního člověka.

Zapsala jsem se do lektorských kurzů

To už byl jen krůček k zjištění, jak je na tom zrovna to moje tělo a jak se o něj starat. Absolvovala jsem lékařská vyšetření zaměřená na kosti a svaly, kdy byla zjištěna celá řada vrozených anomálií na mé páteři. A tady už začalo být vše o trochu jasnější, proč mi nepomáhaly univerzální rady. Zapsala jsem se do lektorských kurzů fitness a pilates a za současného studia jsem opět začala docházet na zdravotní pohybové aktivity jako pilates a jóga. Čím více jsem se učila ze světa anatomie a čím více jsem to používala při cvičení, samozřejmě s přihlédnutím k jedinečnosti mého těla, tím to bylo lepší.

Toto mé období trvalo několik let během kterých se sice o něco zlepšil stav mého fyzického těla, ale celkově to nebylo ono. Náročná práce mi nedávala moc prostoru na klid, a ani mimo pracovní dobu stres nepolevoval. V tomto čase mi byla také zjištěna hormonální nerovnováha díky nesprávné funkci štítné žlázy. Bylo jasné, že bude potřeba leccos dalšího nastudovat, svoji praxi upravit. Logickým vyústěním bylo studium jógy, které přineslo do mé pohybové praxe důležité poznání. Propojení těla, mysli a dechu v jeden krásně fungující celek přináší zdraví pro tělo fyzické a klid pro mysl.

Přišlo další zlomové období. Mé tělo i mysl byly na tom lépe než kdykoliv jindy a přišla touha podělit se o nabyté znalosti. Začala jsem naplno vyučovat pilates a jógu. A radost, která přišla s prvními úspěchy, ve mě rezonuje dodnes. Když víte proč a jak s tělem pracovat, je úspěch na dosah.

Vystudovala jsem lektorský kurz přímo u autorky Dinah Rodrigues

S větším počtem klientů však začaly přicházet i různorodější zdravotní problémy a dotazy k řešení. Nemálo z těchto dotazů směřovalo přímo či nepřímo také k důsledkům hormonální nerovnováhy – namátkou výkyvy váhy či nálad. A tady se můj zájem spojil se zájmem klientek. Z mladé holky, maminky, jsem najednou byla ve věku, kdy ženy směřují k menopauze a tak můj zájem byl celkem přirozený. Co víc, má gynekoložka mi po běžné prohlídce oznámila nález myomu v děloze. Mám problém, a co teď? Povaze sobě vlastní jsem se začala o problematiku spojenou s hormonální nerovnováhou zajímat a zaujala mě čistě přírodní hormonální jógová terapie. Tuto téměř zázračnou léčebnou metodu jsem si díky tomu, že pomohla i mně, osobně zamilovala. Vystudovala jsem lektorský kurz přímo u autorky Dinah Rodrigues. A do dnes také hormonální jógovou terapii ráda vyučuji. Líbí se mi zpětná vazba, která vypovídá o tom, že terapie je účinná, že pomáhá, že má smysl. A dělat práci, která má smysl, je naplňující.

Jóga v jakékoliv podobě je pro mě cesta, cesta poznání o sobě, jiných, okolí. Ta moje trvá dvacet let, z toho téměř polovinu let profesně. Je to neustálý proces učení, poznávání a posouvání se dál. Baví mě své znalosti předávat, a i proto se již několik let kromě lektorování veřejnosti věnuji také lektorování odborné veřejnosti – kurzům pro lektory jógy. Mým působištěm je PIYO, pohybové centrum v Hradci Králové.